Az MPF lap egy viszonylag új építkezési anyag, ami pár éve jelent meg. Ez a széleskörűen felhasználható faalapú panel egyaránt alkalmas szerkezeti elemnek vagy burkoláshoz, ráadásul igen könnyen kezelhető.
Mi az az MFP lap?
Ez az anyag egy faforgácsból létrehozott elem, amit az OSB lapok konkurenseként dobtak a piacra. Számos kiváló tulajdonságának köszönhetően nyert teret, és ma már igen gyakran alkalmazzák.
Igen nagy terhelést is képes elviselni anélkül, hogy deformálódna, és igen időtállónak mondható. Az OSB lapok a faszálak irányultságára alapozzák a strukturális szilárdságukat, azonban az MFP lapot felépítő faforgács nincs irányba rendezve.
Az MFP tartósságát pontosan az a tény adja, hogy a hosszú és vékony szálak szétszórtan helyezkednek el benne. Melamingyanta tartja össze a szerkezetet, ami ezáltal nem ereszkedik meg, és nehezen törik, attól függetlenül, hogy a lapot a szélén vagy a közepén éri a terhelés.
A szerkezetéből adódóan magas a hajlítószilárdsága, valamint a nyújtásnak is ellenáll. Emellett mind lapjára fektetve, mind oldalára állítva tűri a terhelést, és nem rendelkezik gyenge ponttal. Ebből az okból kifolyólag rendkívül jól csavarozható, akár a szélétől 8 milliméterre is.
Mindemellett a melamingyantának köszönhetően a nedvességet sem szívja magába, nem deformálódik nedvesség hatására. Ennek a tulajdonságának köszönhetően alkalmas kültéri használatra, fürdőszobák burkolására vagy akár szigetelésre is.
OSB lemez kontra MFP lap
Mivel az OSB konkurenseként lett kifejlesztve az MFP lap, számos előnnyel rendelkezik elődjéhez képest. Azonban tény, hogy van olyan terület, ahol hátrányt szenved. Ebben a szekcióban felsorolunk minden különbséget, ami számít.
Már korábban említettük, hogy az MFP hajlítószilárdsága igen magas. Az OSB lapokkal szemben jelentős a különbség, ezért nagy terhelésnél előnyt élvez. Emellett az MFP tulajdonságai jóval egységesebbek az egyes elemekre nézve.
Ennek köszönhetően lényegében a lapok egésze alkalmas arra, hogy egy csavart vagy szöget erősen megfogjon. Habár az OSB lap is a hagyományos faanyagokhoz képest jobb csavarállósággal rendelkezik, az MFP felülmúlja ezt a tulajdonságát.
Emellett könnyen megmunkálható, ráadásul a vágóeszközök élét kevésbé terheli, így ritkábban kell azokat élezni, ha MFP lapok vágására használjuk. Emellett az OSB lemezekkel ellentétben felületük alkalmas arra, hogy közvetlenül ráfessünk, vagy esetleg valamilyen kezelést végezzünk rajta. Szintén lényeges különbség, hogy ugyan párazáró réteget képez, az épületet engedik lélegezni.
Hátrányt lényegében csak egy területen szenved, mégpedig a kinézetét illetően. Amiatt, hogy a szálak rendezetlenül helyezkednek el, valamint az árnyalatok keveredése miatt külsőre nem olyan megnyerő, mint a vetélytársa. Emiatt, ha nem tervez ráfesteni vagy egyéb burkolattal ellátni, akkor szóba jöhet az OSB lap, mint opció.
Felhasználási területei
Alapvetően az MFP lapok ugyanazt a feladatot látják el, mint egy OSB lap. Felhasználják tehát mint bútor alapanyag, padló, parketta alatti burkolat vagy tetőszerkezet. Szintén népszerű alapanyaga a könnyűszerkezetes házaknak, ráadásul adottságainak köszönhetően jobb választás az OSB lapnál.
Mivel felülete egyenletesebb, remek zsaluzáshoz, akár betonról, akár tégláról van szó. Szigetelőanyagként is közkedvelt, például tetőterek párazáró rétegét alkotva. Emellett hang- és hőszigetelő feladatot is ellát, tehát számos helyiség burkolati elemeként vagy akár válaszfalként is megállja a helyét.
Ha egyéb kérdése lenne az OSB lapokkal kapcsolatban, munkatársaink szakértő segítséget nyújtanak, forduljon hozzájuk bátran.