Hogyan épül fel egy kerti faház tároló?

A kerti faház tároló nemcsak esztétikus kiegészítője lehet az udvarnak, hanem rendkívül hasznos is. Szerszámok, kerti eszközök, kerékpárok, de akár a tűzifa tárolására is kiváló megoldás. Egy jól megépített szerkezet hosszú éveken szolgálhatja a ház körüli munkát, ráadásul még rendezetten is tartja a kertet.
A kerti faház tároló megépítése: az első lépések
A tervezés és előkészületek rész több lépésből áll. Ilyenkor kell a méreteket és a funkciót meghatározni, de az sem mindegy, hogy milyen alapanyagra esik végül a választásunk. A minőségi fenyő fűrészáruk minden helyzetben ideális megoldást jelentenek, de ne rohanjunk ennyire előre.
Mielőtt nekikezdenénk az építésnek, el kell dönteni, hogy mekkora és milyen célú tárolót szeretnénk. A leggyakoribb méretek 3x2 métertől 5x4 méterig terjednek, de természetesen teljesen egyedi igények alapján is lehet tervezni. Fontos szempont, hogy mit fogunk benne tárolni. Kell-e bele polc vagy csak egy egyszerű nyitott térről beszélünk? Szükséges rá zárható ajtó vagy ablak? Az alapozás is lényeges kérdés lehet, pláne nagyobb méret esetén, hogy még egy komoly vihar idején se kelljen a kerti faház tároló állapota miatt aggódni.
Ha papírra vetettük a tervet, akkor jöhet a hely kiválasztása. Figyelembe kell venni a talaj lejtését, a napfény mennyiségét, de azt is, hogy a szomszédokkal és az ingatlan határaival kapcsolatos jogszabályoknak is megfeleljünk. Stabil és a vízelvezetés szempontjából kedvező helyre kerüljön a tároló. A faház tartósságát nagymértékben befolyásolja a választott faanyag. Kültéri használatra időjárásálló, keményfákat vagy kezelt fenyőt javasolt alkalmazni.
A fa ideális építési anyag minden helyzetben, de való igaz, hogy az egyes fajták között nagy különbségek lehetnek. A lucfenyő könnyen beszerezhető és olcsó, ám mindenképp kezelni kell lazúrral vagy más bevonattal. A borovi fenyő erősebb és időtállóbb, kültérre kiváló választás. Persze minden fát célszerű még az összeszerelés előtt kezelni, hogy a kártevők és az időjárás ne okozzon kárt benne. Ezzel az egész szerkezet élettartamát megnövelhetjük, továbbá szebbé teszi a végeredményt is.
Kezdődhet az összeszerelés
Egy egyszerűbb kerti faház tároló esetén is számít az alapozás, hogy stabilan álljon. Ha ezzel megvagyunk, utána a vázszerkezet elkészítése következik. Többféle méretű gerendákat használhatunk a célra. Először az alsó keretet, majd az oldalfalakat állítjuk fel, végül pedig a tetőszerkezetet. A függőleges oszlopokat mindig megfelelően rögzítsük, csavarokkal, sarokelemekkel. Vízmértéket és derékszögmérőt feltétlenül használjunk a pontos illesztéshez. A vázra kerül majd a külső borítás, ami lehet lambéria, deszka vagy OSB lap is. Hézagmentes, szoros illesztést kell létrehozni, hogy a szél és az eső ellen is megfelelő védelemmel rendelkezzen a kerti faház tároló.
A tető lehet egy- vagy kétoldali lejtésű (sátor- vagy nyeregtető). A fedeléhez használható bitumenes zsindely, trapézlemez is. A megfelelő vízlefolyást is biztosítani kell, így minimum 10-15 fokos lejtéssel kell kalkulálni. Végül pedig jöhet az ajtó és ablak beépítése, hisz a tároló használhatósága sokkal kényelmesebb és hatékonyabb lesz ezáltal.
A legfontosabb eszközök és teendők
A kerti faház tároló szakember segítsége nélkül is megoldható alapvető szerszámokkal, mint a mérőszalag, vízmérték, fűrész, fúró, kalapács, csavarok, létra vagy ecset. A szellőzésre, az aljzatmagasságra, a rögzítésre és a felületkezelésre különösen figyelni kell a tervezés és kialakítás során. Webáruházunk kínálatában minden megtalálható, amire szüksége lehet a kivitelezéshez.