2024. október 25.
3 perc

Mire jó a száraz fa? Hogyan használjuk?

Mire jó a száraz fa? Hogyan használjuk?

A száraz fa számtalan helyzetben lehet tökéletes alapanyag. Sokoldalú, így több területen is használják. Kisebb és nagyobb projektek során egyaránt támaszkodhatunk rá, de a felhasználás, barkácsolás után több tényezőre is figyelni kell, hogy a végeredmény hosszú éveken keresztül megőrizze tartósságát.

A száraz fa felhasználása

Több területen is lehet hasznosítani, akár kisebb kézműves projektekhez is. Dísztárgyakat, faszobrokat készíthethetünk belől. Könnyebb vele dolgozni, mivel nem zsugorodik és reped annyira, mint a nedves fa. 

A fenyő fűrészáruk kínálatában könnyedén megtalálhatjuk az ideális kialakítást, méretet. A legtöbb esetben azonban bútorok készítéséhez alkalmazzák a száraz fát. Stabil és tartós alapanyag, ami tökéletesen alkalmas polcok, asztalok és más lakberendezési tárgyak megalkotásához. 

Hosszú távon sem lesz problémánk vele, de ehhez az is kell, hogy faápoló anyagokat is használjunk. A száraz fa megfelelő alapanyag otthoni barkácsoláshoz. Egyszerűen lehet belőle készíteni polcokat, asztalokat. Könnyű vele dolgozni, nincs szükség nagy tapasztalatra, vagy szakember segítségére. A száraz fa sokszor előkerül tüzelőanyagként is. Az alacsony nedvességtartalom azért fontos, hogy nagyobb hőenergiát adjon le, illetve kevesebb füstöt termeljen.

Nem hiába olyan fontos, hogy a száraz fát mindig száraz helyen tároljuk. Ha ugyanis átnedvesedik, akkor utána már sokkal nehezebb dolgunk lesz vele. Az építőiparban is számos helyzetben találkozhatunk vele. 

Kerítéseket, terasztokat, faházakat, de akár egy kerti játszóházat is lehet belőle alkotni. Többféle fajtája érhető el a piacon. Ott vannak a keményfák, mint a tölgy, a bükk vagy a kőris. Sűrűbb szerkezetűek és tartósabbak, ezért is választják őket bútorokhoz, padlóburkolathoz vagy más, nagy terhelésnek kitett szerkezethez mint alapanyag.

A puhafa már a könnyebben megmunkálható anyagok kategóriájába tartozik. A fenyő, a cédrus ráadásul olcsóbb is. Olyan projektekhez érdemes választani, ahol a szerkezet nem lesz nagy igénybevételnek és/vagy az időjárás viszontagságainak kitéve. A kézműves barkácsoláshoz is ideális alapanyag. Végül pedig ott vannak a dekoratív fafajták, mint a dió és mahagóni. Ezeket esztétikai célokra használják fel általában, mivel gyönyörű textúrájuk és színük van. 

 

Hogyan kell a száraz fával dolgozni?

A száraz fa ugyan több célra is felhasználható, de ettől függetlenül még nem szabad az előkészületekről és utómunkálatokról megfeledkezni. Az első teendő a csiszolás, hogy a munkadarab felülete sima és egyenletes legyen. Manuálisan, kézzel is elvégezhetjük, de akár csiszológépet is használhatunk a feladatra. Ha sikerült összeállítani a szerkezetet, kifaragni a motívumokat és minden a helyére került, akkor jöhet a felületkezelés.

Ez festésből, lakkozásból, olajozásból vagy viaszolásból áll. Fontos szerepe van a szerkezet tartóssága miatt, ugyanis ezzel védhetjük meg a száraz fát a nedvességtől és a káros UV-sugárzás hatásaitól. 

A penész és a gombásodás kialakulása sem fog veszélyt jelenteni, ha a megfelelő faápoló anyagokat használjuk. Ezzel növelhetjük a tartósságot, a fa élettartamát, vízálló felületet hozhatunk létre, de az esztétikai megjelenéshez is hozzájárul. Egy ápolt fa sokkal jobban megőrzi természetes szépségét, színét és textúráját.

 

Milyen fát válasszunk?

Webáruházunk kínálatában többféle fa közül lehet választani. A megfelelő beszerzése és gondos kezelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a végeredmény tartós és esztétikus maradjon hosszú éveken keresztül.

Belépve, mint