Rendelésfelvétel 06 1 8000 456
300.000 Ft felett
DÍJMENTES szállítás!
2025. május 07.
3 perc

Beltéri faburkolat készítése: útmutató az otthoni kivitelezéshez

Beltéri faburkolat készítése: útmutató az otthoni kivitelezéshez

A beltéri faburkolat, ami kerülhet a falra vagy a mennyezetre, melegséget, természetességet és egyediséget visz otthonunkba. Egy jól megválasztott és precízen kivitelezett burkolat egyrészt esztétikus, másrészt tartós és funkcionális is lehet. 

Természetesen mindig felmerül a kérdés, hogy meg lehet-e ezt csinálni saját kezűleg, vagy érdemes szakemberre bízni a feladatot. Lássuk a választ!

A beltéri faburkolat a tervezéssel kezdődik

Szerencsére ma már több útmutató, leírás érhető el a témában, amelyek segítenek az elindulásban. Az első és egyben legfontosabb kérdés, hogy melyik faanyag lesz az ideális. Ez határozza meg a beltéri faburkolat megjelenését, tartósságát és karbantartási igényét is. A leggyakrabban használt fafajták burkolatokhoz például a lucfenyő, aminek előnye, hogy olcsó, könnyen megmunkálható, világos színű fa. Remek választás világos terekhez vagy skandináv stílusú belső terekhez.

A borovi fenyő már tömörebb és sötétebb, mint a lucfenyő. Rusztikusabb hatást kelt, jól bírja a párát is. A tölgy kiváló minőségű keményfa. Nagyon tartós, de sokkal nehezebb vele dolgozni és drágább is. A hárs vagy juhar világos színű, homogén textúrájú fák. Különösen jól mutatnak modern enteriőrökben. A thermowoodot is érdemes megemlíteni, ami egy speciális eljárással kezelt faanyag. Strapabíróbb és jobban ellenáll a nedvességnek, jóval kevésbé vetemedik, mint a többi fa.

Ha megvan a kiválasztott alapanyag, akkor jöhet a következő kérdés: kezdjünk bele mi, vagy hívjunk egy szakembert? Szerencsére egy beltéri faburkolat elkészítése teljes mértékben megoldható házilag. Ha van némi tapasztalatunk barkácsolásban, a fa megmunkálásában, akkor sokkal könnyebb dolgunk van. 

Persze megéri észben tartani, hogy pontos mérésekre, türelemre és néhány alapvető szerszámra is szükségünk lesz. A komplexebb kialakítások, nagyobb terek, illetve mennyezeti burkolás esetén már javasolt szakembert is bevonni, hogy a végeredmény tökéletes legyen. Ajánlott átgondolni továbbá a lambéria falburkolat használatát is.

 

Kezdődhet a kivitelezés!

Ha megvan az alapanyag és a döntés, hogy házilag oldjuk meg a kivitelezést, akkor már csak néhány alapvető eszközt kell bekészíteni: mérőszalag, vízmérték, ceruza a jelöléshez, körfűrész vagy dekopírfűrész, akkus csavarbehajtó, kalapács, csiszológép vagy csiszolópapír, illetve a rögzítőelemek, lakk és egyéb kiegészítők.

Mérjük fel pontosan a burkolandó felületet, számítsuk ki mennyi faanyagra lesz szükség és rendeljünk egy kicsivel többet, mint amit a kalkuláció kiadott. Azt is célszerű meghatározni, hogy milyen irányban szeretnénk elhelyezni a burkolatot: vízszintesen, függőlegesen vagy átlósan. 

A fal legyen száraz, tiszta, lehetőleg egyenes. Szigetelőanyagot, alapot is felhelyezhetünk. Ha a fa nincs előrekezelve, mindenképpen csiszoljuk le, vigyünk fel rá speciális bevonatot (lazúr vagy lakk).

Hagyjuk teljesen megszáradni, utána a padlótól vagy a saroktól kezdve indulhat a rögzítés. Minden egyes elemet illesszünk pontosan a helyére, majd csavarozzuk vagy szögeljük fel őket. Érdemes kis hézagokat hagyni a széleken a hőtágulás miatt.

 

Mikor van szükség speciális faanyagra?

A túl nedves helyiségekben a megfelelő beltéri faburkolat kialakításához ajánlott thermowoodot alkalmazni. Ilyen lehet például a fürdőszoba. A kivitelezés nem egy bonyolult folyamat, de az anyagválasztástól kezdve a legutolsó csavar behajtásáig mindenre oda kell figyelni. Webáruházunk kínálatában minden megtalálható, ami a burkolat elkészítéséhez kellhet.

Belépve, mint