Az OSB lap, másnéven irányított szálelrendezésű lap sokoldalúan felhasználható építőanyag. Felhasználási céljának megfelelően kisebb vagy nagyobb vastagságú változatot alkalmazhatunk. Webáruházunkban és telephelyeinken az OSB lap méretek minden - jelenleg kereskedelmi forgalomban kapható - változata megtalálható.
Az OSB lap gyártási eljárása révén masszív faburkoló anyagnak számít, hiszen három réteg aprított faanyagot ragasztanak egymásra úgy, hogy egymásra merőleges legyen a szálirány.
A műgyanta ragasztó a fa pórusaiba jutva nagy felületen hoz létre kötést, amit még magas nyomáson történő préseléssel is megerősítenek. Az OSB lap különböző vastagságban állítható elő, ami meghatározza a felhasználási lehetőségeit.
Az OSB lapok fajtái
Az OSB lapok kivitelezésüket tekintve lehetnek normál és nútféderes típusok. A nútféder egy asztalosipari kifejezés, horonycsapot jelent. Ez esetben a lemezek oldala úgy van kialakítva, hogy résmentesen illeszthetőek legyenek egymáshoz, fokozva ezáltal a stabilitást.
Mindkét változat sok célra felhasználható, köztük annyi a különbség, hogy a nútféderes OSB lappal könnyebb dolgozni, ugyanis kisebb táblaméretben kapható. Amíg a normál kialakítású lapok 2500 mm hosszúak és 1250 mm szélesek, addig például az OSB-3 lap 18 mm-es vastagsága nútféderes kivitelben 2500x675x18mm, ami 18 kg súlyt jelent táblánként.
Ez a négy oldalt nútféderes OSB lap stabilan és pontosan illeszthető. A nútféderes típus kevesebb méretváltozatban kapható, ugyanis nem minden vastagság teszi lehetővé ezt a kialakítást.
A kereskedelmi forgalomban kapható OSB lap méretek
Az OSB lapok az egészen vékony, 6 mm-es változattól egészen a kifejezetten vastagnak számító 40 mm-es változatig kaphatók a kereskedelmi forgalomban. A 6, 8, 10 milliméteres lapok rugalmasabb anyagok. Leggyakrabban a 12, 15, mm-s OSB lapokat használják, mert ezek sokféle célra alkalmasak.
A 18, 22, 25 mm-esek vastagnak számítanak, a 30 és 40 mm-es vastagság pedig már extrém masszivitást jelent az OSB lap méretek esetében. A nútféderes kivitelből azonban a 12 mm-es a legkisebb vastagságú, 25 mm-es a legnagyobb. Ezenkívül 15, 18 és 22 mm-es vastagságban kapható.
Az egyes OSB lap méretek felhasználási lehetőségei
- A vékonyabb OSB lapokat falburkolatok és mennyezetburkolatok készítésére alkalmazhatjuk. Könnyen alakíthatunk ki belőlük álmennyezetet, használhatjuk szarufák alá, és a tető alsó síkjába való beépítéshez. A könnyűszerkezetes házak esetén nagyon gyakran használt és kedvelt burkolóanyag.
- A közepes vastagságú OSB lapok zsaluzáshoz is alkalmasak. A 15 mm-es lapok már kellőképp masszívak ahhoz, hogy válaszfalként is funkcionálhatnak. Készíthetünk belőlük ládákat és egyéb csomagolási megoldásokat. A 18 és 22 mm-es vastagság nagy teherbíró képességet jelent, így akár állványpadlózatot és lépésálló felületet is létrehozhatunk belőlük.
- Az extra vastag 30 és 40 mm-es OSB lapokat tetőhéjaljzatként, bitumenes zsindely alá szokták alkalmazni, hiszen nagy teherbírással rendelkeznek, ugyanakkor masszív, egyenes felületet képezhetünk velük. Ezenkívül készülhet belőlük színpadborítás, lépcsőburkolat vagy bármilyen járófelület. Ha kültéren szeretnénk alkalmazni, a 30 mm-es OSB 3-as lapot célszerű választani, ugyanis a 3-as jelölés a mérsékelt vízállóságra vonatkozik.
Az OSB lap tehát nagyon népszerű és sokoldalúan felhasználható faanyag, csak a felhasználási célnak megfelelően kell megválasztani az anyagvastagságot. Ha ebben segítségre van szüksége, nyugodtan vegye fel a kapcsolatot cégünk szakembereivel!