Hogyan készül egy kis kerti faház?

Egy saját készítésű kis kerti faház amellett, hogy praktikus tárolóeszköz lehet, még a kert esztétikai értékét is növeli. Akár szerszámoknak keresünk helyet, akár egy nyugodt kuckót szeretnénk kialakítani pihenésre vagy hobbitevékenységekre, egy jól megépített szerkezet sokoldalúan hasznosítható.
A kis kerti faház tervezése
Az építéshez persze önmagában nem elegendő a lelkesedés, fontos az átgondolt tervezés, a megfelelő anyagok kiválasztása és a pontos kivitelezés. Ebben a különböző útmutatók, cikkek tudnak segíteni. A folyamat első állomása a tervezés, ami meghatározza a kis kerti faház későbbi funkcióját és méretét. Először gondoljuk át, mire fogjuk használni az építményt. Ha például a szerszámokat kívánjuk tárolni benne, bőven elegendő lehet egy 2x2 méteres alapterület is. Ha a gyerekeknek akarunk játszóházat készíteni vagy egy komplett hobbiműhelyt kialakítani, célszerű ennél nagyobb alapterületben gondolkodni.
A tervrajz elkészítése során figyelembe kell venni a tető típusát, az ajtók és ablakok elhelyezését, valamint a szellőzés és a fényviszonyok biztosítását is. Fontos szempont továbbá a kis kerti faház elhelyezése a telken, hogy ne akadályozza a kert funkcióit és esztétikailag is illeszkedjen a környezethez.
Az ideális alapanyagok
Ha mindezzel megvagyunk, a következő lépés az alapanyagok meghatározása. A kerti faházak fő építőanyaga általában a fa, de ezen belül többféle opció is elérhető. A lucfenyő deszka például könnyen beszerezhető, megmunkálható, de kültéri használat előtt mindenképp kezelni kell. Emellett még ideális alternatíva lehet a vörösfenyő, ami természetesen ellenállóbb az időjárás hatásaival szemben, viszont drágább is. A tölgy vagy akác kiváló tartósságú keményfák, de ezek megmunkálása nehezebb, így inkább díszítőelemekhez ajánlottak.
A vázszerkezethez gerendákat használunk, míg a burkolat lehet deszka, lambéria vagy OSB lap. A tetőszerkezetet szintén faanyagból építjük, a fedéshez pedig zsindely, bitumenes lemez vagy hullámlemez lehet a megfelelő választás. A rögzítéshez és összeillesztéshez szükség lesz rozsdamentes csavarokra, szögekre, fém rögzítőelemekre és szerszámokra.
Az építkezés menete lépésről lépésre
A kis kerti faház összeállítása az alapozással kezdődik még mielőtt az első gerenda a helyére kerülne. A legstabilabb a betonalap vagy a térkőre helyezett beton oszloplábak. Fontos, hogy az alap legyen vízszintes és a fa ne érintkezzen közvetlenül a talajjal, mert az nagymértékben elősegíti a korhadást. A következő lépés a vázszerkezet összeállítása. Kezdjük az alsó kerettel, majd a függőleges tartók és végül a felső vízszintes gerendák kerülnek a helyükre. Ez fogja megadni a ház formáját és stabilitását.
A váz közé és köré a kiválasztott burkolóanyag kerül. A legelterjedtebb megoldás a vízszintesen rögzített deszkázás, ami jól vezeti el az esővizet is. A réseket hőszigeteléssel és fóliázással is ki lehet tölteni, ha téli használatra is szeretnénk alkalmassá tenni a házat.
Ezt követi a nyílászárók beépítése, itt mindenképpen pontos mérésekre van szükség. A tetőszerkezet kialakítása a típustól is függ. A széleken csatornarendszerrel kiegészíthetjük az építményt, hogy a csapadék elvezetése hatékony legyen. Végül pedig jöhet a felületkezelés, valamint az új építmény berendezése.
Saját kezűleg megoldhatjuk a projektet
Nem feltétlenül van szükség szakember segítségére. Bőven elegendő a megfelelő szerszámokat, alapanyagokat beszerezni és odafigyelni a tervezésre, kivitelezésre. Webáruházunk kínálatában minden megtalálható hozzá.